Brama Krakowska została zbudowana w 1341 roku po najeździe tatarskim. Za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego pełniła funkcję fortyfikacji znajdując się w ciągu murów okalających miasto. Współcześnie jest symbolem miasta stanowiącym ciąg komunikacyjny pomiędzy Starym Miastem, a Śródmieściem.
Zewnętrzne ściany przypominające motyw szachownicy to najstarsza gotycka część obiektu. Przedbramie z dwiema wieżyczkami powstało w XVI wieku w celu wzmocnienia obronności. Natomiast ośmioboczną kondygnację przykryto barokowym hełmem, zwieńczonym królewskim monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) w 1782 roku. Warto zwrócić uwagę na zegar, który ma już ponad czterowiekową historię.
W pomieszczeniach bramy ma swoją siedzibę Muzeum Historii Miasta Lublina. Zbiory dotyczą głównie historii miasta. Znaczną część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek. Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu.
Podana cena dotyczy biletu normalnego, ulgowy - 4, 50.